Profesyonel Chiller Servis

0530 596 54 06

Chiller Bakımı

Chiller bakımı ile soğutma sisteminden, maksimum verim ve yüksek performans alabilmek mümkün hale gelir. Cihazların uzun ömürlü yapısının devam edebilmesi için de onarım ve bakım uygulamalarına özen gösterilmelidir. Chiller soğutma sistemlerinde yatırım maliyeti yüksek olsa bile, kullanılan chiller modelleri için onarım ve bakım hizmetleri büyük oranda önem teşkil etmektedir.

Periyodik olarak önceden belirlenebilen gün ve saatlerde Chiller bakımı yapılabilir. Aynı zamanda kullanım sırasında da çıkabilecek teknik aksaklıklara müdahale edilmesi için chiller servisleri hizmet sunabilmektedir. Chiller soğutma sistemleri servisi anlık olarak arıza tespiti gerçekleştirerek bakım ve onarım için gereken çözümleri sağlar.

Chiller Bakımı İçin Anlaşma Çeşitleri Nelerdir?

Hava soğutmalı ve su soğutmalı chiller sistemlerinin bakımı ile ilgili beş tane anlaşma türü vardır. Bunlar sırasıyla şu şekildedir;

 • Koruma bakımı sağlayan anlaşma
 • Periyodik olarak yapılması gereken bakım anlaşması
 • Proaktif bakım anlaşması
 • Plansız bakım anlaşması
 • Onarım hizmeti sağlayan bakım anlaşması

Chiller Soğutma Sistemlerinde Bakım Yapılmasının Önemi Nedir?

Hava ve su soğutma gruplarının uzun ömürlü olabilmesi için bakım uygulamalarının zamanında yapılması çok önemlidir. Bu uygulamalar chiller soğutma sistemlerinin yüksek performans ve verim sağlaması için en gerekli hususlardan biridir. Yılda iki kez muhakkak yapılması gereken chiller bakımı, önceden belirlenen periyodlar halinde aylık olarak ya da birkaç ayda bir yapılmalıdır.

Zamanında ve aksatılmadan yapılan Chiller bakımı , daha sonra oluşabilecek arızalar sebebiyle işletmelerin uğrayacağı maddi ve manevi zararın da önüne geçer. Aynı zamanda bakım uygulaması, tamir işleminden çok daha uygun ücrete tabii olduğundan da önem arz eder.

Chiller Bakımı Kimler Tarafından Yapılmalıdır?

İş yerlerinde ve evlerde kullanılan chiller soğutma sistemlerinin ihtiyaç duyulan miktarda ısıtma ve soğutma sağlayabilmesi için bakımının da doğru bir şekilde yapılmasına çok özen gösterilmelidir. Güçlü konstrüksiyon özelliklerine sahip chiller soğutma sistemlerinin bakımını deneyimli kişilerin yapıyor olması da önemlidir. Doğru bir şekilde çalışan cihaz, işletme maliyetini düşüreceği gibi enerji tasarrufu da yapabilmektedir. Aynı şekilde performans ve verim oranının yüksek olabilmesi için de bakımının aksatılmaması gerekmektedir. Bu nedenle Chiller Bakımı yapan kişiler deneyimli, tecrübe sahibi, alanında uzman kişilerden oluşur.

Chiller Soğutma Sistemleri Nasıl Çalıştırılır?

Chiller soğutma sistemlerinin uygulama yapısı ve çalıştırılması her modelde farklılık gösterebilir. Fakat genel çalışma mantığı kolay ve basittir. Sistem üzerinde bulunan otomasyondaki paneller ile kumanda edilir.

Chiller Soğutma Sistemlerinin Bakımı Yapılmaz İse Ne Olur?

Bakımı aksatılan ve yapılmayan chiller soğutma sistemleri defrost olabilir. Bu da zaman kaybına sebep olacaktır. Aylık olarak temizlenmesi gerekir. Temiz olmayan soğutma sistemleri arıza çıkarabilir ve kimi zaman bu arızaların tamir işlemleri ve çözüm süreçleri, bakım uygulamalarından çok daha uzun bir sürede ve tuzlu bir maliyet ile giderilebilir.

Chiller Soğutma Sistemleri Bakımı Yapıldıktan Sonra Nasıl Olur?

 • Elektrik tasarrufu yapar.
 • Daha uzun vadede çalışır.
 • Düzenli ve sessiz çalışır.
 • Kışın ısıtma, yazın ise soğutma işlemini doğru bir şekilde yapar.
 • Arızaları en aza indirir.

Chiller Soğutma Sistemleri Doğru Bir Şekilde Çalışmıyor İse Sorun Ne Olabilir?

 • Konderser tıkanmış olabilir.
 • Soğutma sisteminin gaz şarjı bitmiş olabilir.
 • Kompresör arıza yapmış olabilir.
 • Su kaçağı olabilir.
 • Borular ezilmiş olabilir.
 • Fan pervanelerinde sorun olabilir.
 • Panel üzerinde ki tuşlar çalışmıyor olabilir.

Chiller Bakım Servisleri Neler Yapar?

 • Evaporatörün ( buharlaştırıcı ) ve kondenserin temizliğini yapar. Bu temizleme işlemi basınçlı su ve temizleme ilacı ile yapılır.
 • Elektrik tesisatı kontrol edilir.
 • Elektrik voltaj değerleri kontrol edilir.
 • Fan pervanelerinin temizliğini yapar.
 • Hava geçişi sağlayan filtrelerin temizliğini yapar.
 • Ünitenin ve çerçevenin kontrolünü yapar.
 • Cihazın ihtiyacı var ise gaz şarjını yapar.

Chiller Bakımın Sağlığa Olan Etkileri Nelerdir?

Chiller soğutma sistemleri genel yapıları itibari ile sağlığa ve çevreye dost olarak üretilirler. Çok fazla çalışana sahip işletmelerde kullanıldığı düşünüldüğünde su soğutmalı ya da hava soğutmalı chillerlar dışarıya verdikleri hava ile direk olarak oksijene karıştıkları için bakımı yapılmaz ise sağlığa zararlı etkileri olabilir.
Periyodik bakımları yapılmayan chiller soğutma sistemlerinin içerinde toz birikimi, küf ve pas gerçekleşebilir. Bunlar da hava yolu ile insan vücuduna etki edebildiği için hastalıklar meydana gelebilir. Bu gibi sorunların meydana gelmemesi için gereken önlemler alınmalıdır.

Chiller Bakımı Ne Kadar Sürede Yapılmalıdır?

Chiller soğutma sistemlerinin bakımı, en az yılda iki kez olmakla beraber her ay ya da birkaç aylık periyodlar halinde yapılmalıdır.

İşletmeler bazen bakım zamanlarını unutabiliyor. Bu nedenle cihazlarda sonradan arızalar meydana geldiğinde daha çok maddi kayıp yaşanıyor. Bu sorunun önüne geçen bazı chiller bakım servisleri, bakım zamanlarının hatırlatmasını yapabiliyorlar.

Chiller Soğutma Sistemlerinde Periyodik Bakım Anlaşması İle Hangi İşlemler Yapılmaktadır?
Periyodik bakım anlaşması dâhilinde chiller soğutma sistemlerinin yer değişikliği ve nakil işlemleri, montajı, onarımı, her bir parçasının söküm ve takılma işlemi, arıza tespiti, teknik destek sağlanması, orijinal yedek parça ve aksesuar değişimi ve temini yapılabilmektedir.

Chiller Bakımında Temizleme İşlemi Nasıl Yapılır?

Chiller soğutma sistemlerindeki peteklerin, boruların ve diğer mekanik aksamın temizliği özel temizleme ilacı ile yapılır. Hava soğutmalı chiller sistemlerinin yapısı tek parça olduğu için temizlik işlemi de kolaydır. Fakat su soğutmalı chiller sistemleri daha fazla parçadan oluştukları için temizleme işlemleri de uzun sürebilir. Zaman kaybı yaşanmaması için rutin bakımlarının yapılmasına özen gösterilmelidir.

Profesyonel yardıma mı ihtiyacınız var?