Profesyonel Chiller Servis

0530 596 54 06

Chiller Klima

Chiller klima, endüstriyel alanlarda hizmet veren birçok fabrika, imalathane, otel, kurum binası, alışveriş merkezi gibi alanlarda kullanılan soğutma sistemidir. Bu gereksinimlerini karşılayan chiller klima sistemleri; sadece sanayi ve endüstriyel yerlerde değil, aynı zamanda araştırma – geliştirme şirketlerinde, tıp alanında hizmet veren hastane ve muayenehanelerde ve bilim sektörünün soğutma gereksinimleri için de kullanılmaktadır. Çalışan sayısının fazla olduğu yerlerde chiller klima soğutma sistemleri tercih edilmektedir.

Chiller Klima Servisleri Nasıl Bir Hizmet Sunmaktadır?

Chiller soğutma sistemlerinde olduğu gibi, Chiller Klima arızalanmaları da görülebilecek bir durumdur. Bu arızalanmalar şirket adına maddi kayıplara sebep olduğu gibi zaman ve mal kaybına da sebep olabilir. Bu durumların önüne geçebilmek için chiller klima servisleri hizmet sunmaktadır. Chiller Klima servisleri, cihazın uzun ömürlü yapısını destekleyecek kesin çözüm önerileri getirerek en iyi hizmeti sunmayı amaçlarlar.

Chiller Klima Servisi Çalışanlarında Bulunması Gereken Özellikler Nelerdir?

Chiller soğutma sistemleri ve klima servisi çalışanları; aktif, enerjik ve hızlı çözüm üreten bir yapıya sahip olurlar. Arıza tespiti sırasında doğru bir şekilde kesin olarak onarılacak bölgeyi tespit eder ve soruna çözüm odaklı yaklaşırlar.

Chiller Klimaların Arıza Tespiti Sonrası Onarımı Nasıl Yapılır?

Chiller soğutma sistemlerinde meydana gelen arızaların her biri çözülebilir. Chiller Klima servisleri, hava ve su soğutmalı chiller sistemlerinin her bir modeli için ayrı çözüm önerileri sunarlar. Arızaların tespiti uzman ekipler tarafından yapılmaktadır. Arıza tespiti yapılan aynı gün içerisinde onarım yapılabildiği gibi, orijinal yedek parçanın stoklarda bulunmaması halinde onarım işlemi birkaç gün aksayabilir. Bu gibi durumlarda sistemde aksaklık olmaması için chiller servisleri pratik çözümler sunabilmektedirler.

Chiller Klimalarının Bakımı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Esas olarak hava ve su soğutmalı chiller sistemlerinin tümünün her ay ya da birkaç aylık periyodlar dâhilinde bakımlarının yapılması gerekmektedir. Bunların dışında sene bazında yapılması gereken kontrollerde vardır. En fazla iki sene olması koşulu ile bakımların yaptırılması önemlidir. Chiller sistemlerinin kullanıldığı işletmelerde arıza çıkması halinde, maddi zararları önlemek için bakım uygulamalarına özen gösterilmelidir.

Chiller Klimalarının Bakımı Yapılırken Uygulanan İşlemler Nelerdir?

Chiller soğutma sistemlerinin büyüklüğüne göre uygulanan bakım prosedürleri de farklılık gösterebilir. Fakat temelde tüm sistemler için aynı bakım işlemleri uygulanır.

Öncelikle chiller soğutma sistemlerinin çalışan her bir parçası kontrol edilir. Aksamlar da herhangi bir aksaklık görüldüğü takdirde soğutma sisteminin sahibine haber verilir. Eğer sistemin sahibi servis çalışanları ile aynı görüşte ise anlık olarak gerekli olan uygulamalar yapılır. Cihazın performans testi ve basınç değeri ölçülür. Sistemde elektrik kaçağı olup olmadığına bakılır. Yok ise voltaj değeri ölçülür. Eğer cihazın yağa ihtiyacı var ise yağ değişimi yapılır.

Chiller Klimalarının Montaj İşleminin Doğru Şekilde Yapılmasının Önemi Nedir?

Chiller soğutma sistemlerinin tümünde montaj işlemleri yapılırken profesyonel bir kadroya ihtiyaç duyulur. Alanında uzman ekipleri ile chiller servisleri bu konuda en iyi hizmeti vermeyi amaçlamaktadırlar.

Büyük bir konstrüksiyona sahip soğutma sistemlerinin monte edilme prosesleri de oldukça özen ve dikkat gerektirir. Doğru bir şekilde monte edilen soğutma sistemi de buna paralel olarak yüksek performans ve yüksek verimlilik gösterir. Bu nedenle güvenli ve kaliteli bir hizmet için Chiller Klima montajını uzman ekipler yapar.

Chiller Klimanın Buzlanma Yapmasının Sebebi Nedir?

Klimalarda ısıtma sürecinin devam edebilmesi için, dış birimlerin üzerinde dolaşan akışkanın sıcaklığı, her zaman dışarıdaki havadan düşük olmak zorundadır. Dışarıdaki hava sıcaklığı düştükçe, klimanın içerisinde bulunan bataryanın yüzeyinde yoğuşma yapan su buharı da katılaşmaya başlar ve buzlanma meydana gelir. Buzlanmanın artması ile birlikte ısı transferi daha fazla güç sarf eder ve bu nedenle makinedeki verim düşmeye başlar.

Chiller Klimanın Defrost Yapmasının Sebebi Nedir?

Chiller Klima ve chiller soğutma sistemlerinde görülen buzlanmanın çözülebilmesi için hava ve su soğutmalı sistemlerin ters çevrimde çalışması yani ısıtma halindeyken soğutma moduna geçmesi gerekir. Bu ters çevrim işlemine defrost denilmektedir.

Chiller Klimanın Defrost Hale Geçmesinde Rol Oynayan Koşullar Nelerdir?

  • Klimanın ya da soğutma sisteminin bulunduğu konum
  • Dışarıdaki havanın sıcaklık derecesi
  • Dış havanın nem oranı
  • Klima bakımının ihmal edilmesi
  • Soğutma sisteminin çalıştırılma süresi
  • Kumanda ayarlarının bozuk olması

Chiller Klimalarının ve Soğutma Sistemlerinin Aralıkta Olması Gereken Parametreleri Nelerdir?
Isıtma, havalandırma ve klima sistemleri konstrüksiyonlarında termo – higrometrik olarak şartlarını yerine getirmelerinden kaynaklı olarak, en fazla enerji harcayan sistemler olarak kabul edilirler.
Önemli olan termo – higrometrik şartlarının yerine gelmesi için bazı değişkenlerin aralıkta kalması gerekmektedir. Bu değişkenler ise; içerideki havanın ortalama sıcaklık değeri, havanın nem oranı, dış ortamdaki havanın hız ve kalitesidir.

Chiller Klimalar Defrost Halindeyken Nasıl Çalışır?
Buzlanma meydana gelen chiller klimalar ve soğutma sistemlerinde, buzun ulaştığı soğukluk seviyesi -18 ile -40 santigrat dereceye geldiği zaman sistemde bulunan sensörler sayesinde makine otomatik olarak defrost moduna geçer. Chiller klima ya da soğutma sistemleri defrost halindeyken çalışmakta olan fanlar durur. Buna bağlı olarak ısıtma işlemine ara verilir. Defrost ortalama sekiz saatte bir devreye giren bir sistemdir.

Aynı zamanda klimanın ısıtma işleminin yüksek oranda verimlilik sağlayabilmesi adına, montajı yapılmış olan bölgenin dış hava koşullarının da göz önünde bulundurulmasında yarar vardır.

Kumanda üzerinden sıcaklık ayarını 20 ile 22 santigrat derece aralığında yapmak gerekir. Bu işlemler sonucunda chiller klima ve soğutma sistemleri olağan akışta çalışmaya devam edeceklerdir. Bu gibi sorunların önceden önlenebilmesi için klima bakım uygulamalarının aksatılmadan ve ihmal edilmeden, düzenli bir şekilde uzman ekiplerce yapılması gerekmektedir.

Profesyonel yardıma mı ihtiyacınız var?