Profesyonel Chiller Servis

0530 596 54 06

Hava Soğutmalı Chiller

Hava soğutmalı chiller servisi, onarım ve bakım esnasında yapılan arıza tespiti ile birlikte zamanında ve hızlı bir şekilde orijinal yedek parça ve aksesuar teminat hizmeti de sunabilmektedir. Bakım operasyonu tamamlanan hava soğutmalı chiller modelleri yeniden güvenli bir şekilde kullanılmaya hazır hale getirilir.

Hava Soğutmalı Chiller Nasıl Çalışır ?

Konderser kısmı hava yardımı ile soğutma sağlayan hava soğutmalı chiller modelleri, konstrüksiyonunda bulunan fanlar aracılığı ile konderserin içinden geçen gazı soğutur. Fan pervanelerinin yardımı ile bataryanın yüzeyinde oluşan havanın sirkülasyonu sağlanarak ısının da transfer edilmesi sağlanır. Birçok alanda üretim gerçekleştiren tesislerin ihtiyacı olan soğutmayı sağlamak amacıyla üretilen Hava Soğutmalı Chiller modelleri güvenli kullanımlarının yanında kaliteli bir soğutma sistemi de sunmaktadırlar.

Hava Soğutmalı Chiller’ ların Özellikleri Nelerdir ?

Yüksek enerji tasarrufu sağlamasının yanında işletme maiyetini düşürmesi ile de oldukça avantajlı bir kullanım sağlayan hava soğutmalı chiller , bakım ve onarım imkanlarının sağladığı kolaylıklar ile de yüksek düzeyde verim almayı amaçlanmaktadır. Ayrıca, performans düzeyinin yüksek olması ve akıllı kontrol sisteminin bulunması sebebiyle hava soğutmalı chiller modelleri, çalışan sayısının ortalamanın üzerinde olduğu işletmeler için tercih edilen modeller arasında yer alır. Yüksek soğukluklarda ki hava koşullarına karşı dayanıklı olması ile birlikte, elektrik masraflarını da en aza indirgeyerek ekonomik bir kullanım sunar.

Hava Soğutmalı Chiller Servisleri Nasıl Çalışırlar ?

Uzman ekip ve kalifiye kadrosu ile hava soğutmalı chiller servisi, soğutma sisteminin kurulumunu yaparken sonradan çıkabilecek teknik aksaklıkları önlemek adına doğru uygulama ile zamandan kazanılmasına yardımcı olur.

Hava Soğutmalı Chiller Modellerinin Çalışma Prensibi Nedir ?

Chiller soğutma sistemlerinden biri olan, hava soğutmalı chillerlar konderserin soğutma işlemini, dışarıdan aldığı hava ve içinde bulunan fanlar yardımı ile sağlar. Hava soğutmalı chiller sisteminde konderserin kullanılma amacı; ısı geçişinin artmasını sağlamak için, bakır borular üzerine yerleştirilmiş olan alüminyum parçalar kullanılmasıyla sağlanır. Bakır boruların içerisinde dolaşmakta olan buhar, soğutucu pervanelerinin yardımı ile dışarıdaki havanın yoğuşmasını sağlar.

Hava Soğutmalı Chiller Heat Pump Modeli Nedir ?

Hava soğutmalı chillerların ihtiyaca ve özelliklere uygun olarak üretilebilen ısı pompalı ( heat pump ) modeli de bulunmaktadır. Bu model genel itibari ile konfor amaçlı ihtiyaç duyulan ısıtma ve soğutma işlemleri için tercih edilir.

Hava Soğutmalı Chiller Konderserleri Nelerdir ?

Hava soğutmalı konderserler uygulama şekillerine göre ikiye ayrılır. Bunlar statik ( tabiî ) ve dinamik ( cebrî ) kondenserlerdir.

Statik konderserler sessiz yapılarıyla dikkat çekerler ve genellikle evlerde kullanılmakta olan buzdolaplarında bulunurlar.

Dinamik olan konderserler ise pastane, kasap ve şarküterilerde kullanılan ticari amaçlı konderserlerdir.

Hava Soğutmalı Chiller ve Su Soğutmalı Chillerin Arasındaki Farklar Nelerdir ?

Hava ve su soğutmalı chillerlar arasındaki temel fark kullandıkları kaynaklardır. Aynı zamanda çalıştırıldıkları ortam ve sağladıkları enerji verimliliği de değişiklik gösterebilir.

Hava soğutmalı chillerlar da ısının dışarıya çıkması önemlidir. Bu nedenle çoğunlukla binaların çatılarında ve bahçeler gibi açık alanlarda bulunurlar. Su soğutmalı chillerlar da ise tam tersi bir işleyiş söz konusudur. Burada ısı içeride kalır. Bu nedenle su soğutmalı chillerların bulunduğu ortam önem arz etmez. Ayrıca su soğutmalı chiller sistemeleri , hava soğutmalı chiller sistemlerinden çok daha fazla enerji verimliliği ve rahat bir kullanım sağlamaktadır.

Hava soğutmalı chillerin mekanik aksam sisteminin az olmasından dolayı, su soğutmalı chillere göre bakımı ve onarım uygulamaları daha kolaydır.

Profesyonel yardıma mı ihtiyacınız var?